ما را حمایت کنید
 

معرفی رشته فیزیوتراپی

در واقع می‌توان رشته فیزیولوژی را یکی از شاخه‌های توانبخشی دانست که خود مجموعه اقداماتی است که برای یک فرد معلول و یا بیمار انجام می‌شود تا آنکه تشخیص بتواند از لحاظ جسمی، روانی و اجتماعی حداکثر توانایی و استقلال خویش را مجدد باز پس گیرد و زندگیش تا حد بسیار بالایی به حد طبیعی نزدیک شود. در ادامه معرفی رشته فیزیوتراپی به اصالت واژه آن می‌رسیم که کلمه فیزیوتراپی از دو بخش به نام‌های فیزیو به مفهوم عوامل فیزیکی و تراپی به معنای درمان تشکیل شده است. جالب است بدانید که فیزیوتراپی همان طب فیزیکی است و بر خلاف رشته‌های دیگر پزشکی که از داروها و مواد شیمیایی برای درمان استفاده می‌کنند، این رشته فقط از عوامل فیزیکی و مکانیکی کمک می‌گیرد.

یک فرد فیزیوتراپیست می‌تواند با بهره گیری از یکسری ابزارهای الکترونیکی و حرکات ورزشی در جهت رفع معلولیت و افزایش بیش از پیش کارایی عضلات و اعصاب تلاش کند. مفید است بدانید که رشته فیزیوتراپی دارای بخش‌های مختلفی است که با هم به بررسی تک به تک آن‌ها در مقاله معرفی رشته فیزیوتراپی خواهیم پرداخت:

معرفی رشته فیزیوتراپی

در قسمت الکتروتراپی شاهد آن هستیم که فیزیولوژیست با بهره گیری از عوامل فیزیکی همانند اشعه مادون قرمز به درمان بیماران می‌پردازند. در بخش مکانوتراپی با استفاده از وسایل مکانیکی همانند قرقره و دستگاه‌های بدنسازی به درمان بیماران می‌پردازند و در بخش هیدروتراپی یا همان آب درمانی با استفاده از خواص آب به جنگ با بیماری‌ها می‌روند. ضمنا طول دوره کارشناسی در رشته فیزیوتراپی ۴ سال می‌باشد.

مقاطع‌ تحصیلی و گرایش‌های رشته‌ فیزیوتراپی :

دارای سه‌ مقطع‌ تحصیلی کارشناسی پیوسته‌، کارشناسی ارشد ناپیوسته‌ و دکتری است‌. در مقطع‌ کارشناسی دارای گرایش‌ نمیباشد. مدت‌ تحصیل‌ در دوره‌ کارشناسی ۴ سال‌ و دوره‌ کارشناسی ارشد ۲ سال‌ میباشد.

امکان‌ ادامه‌ تحصیل‌ در رشته‌های همجوار:

فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ میتوانند در رشته‌هایی مانند فیزیوتراپی، علوم‌ تشریح‌، آناتومی، فیزیولوژی و… ادامه‌ تحصیل‌ دهند.

فرصت‌های شغلی فارغ‌ التحصیلان‌ رشته‌ فیزیوتراپی:

فارغ‌ التحصیلان‌ میتوانند در بیمارستانها، سازمان‌ بهزیستی، هلال‌ احمر، کلینیک‌های توانبخشی و سازمانهای مربوط‌ به‌ توانبخشی مشغول‌ به‌ کار شوند. همچنین‌ فارغ‌ التحصیلان‌ میتوانند مطب‌ و مراکز توانبخشی خصوصی تاسیس‌ کنند. علاقه‌مندی شرط‌ مهمی برای موفقیت‌ و ادامه‌ تحصیل‌ در این‌ رشته‌ میباشد. به‌ دلیل‌ ارتباط‌ نزدیک‌ و تنگاتنگ‌ با بیماران‌ و معلولان‌، داشتن‌ صبر و حوصله‌ و همچنین‌ عشق‌ و علاقه‌ به‌ این‌ کار مهم‌ میباشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*