ما را حمایت کنید
 

چگونه در عید نوروز درس بخوانیم, علیرضا افشار

عزیزانم به نظرتون راه افتادن و به سوی شانس قدم برداشتن بهتر هستش یا اینکه بدون حرکت باشیم و منتظر شانس بشینیم؟ منتظر این بشینیم که آیا هدف رو به ما میدن یا نه؟ ولی دوست خوبم، برای رسیدن به هر هدفی باید بهایی رو بپردازی. باید بتونی سختی‌های راه رو تحمل کنی. حتی اگر این راه تا حدودی شانسی باشه. ولی اینو مطمئن باش اگر تلاش کنی میرسی.

تو به عنوان مدیر اداره کننده زندگی و جسم و روح و سرنوشت خودت دوتا راه جلو روی خودت داری: یا میتونی تصمیم بگیری و دست به عمل بزنی بدون اینکه به انتها فکر کنی. فقط بدون ترمز بری به سمت هدف و یا اینکه دست روی دست بزاری و منتظر زمان بشینی تا تصمیمان و عملکرد بقیه سرنوشت ما رو رقم بزنه.

کدومو انتخاب میکنی؟

آیا جسارت اینو داری که تصمیم بگیری یک بار برای همیشه تمامی فکر و خیالا رو کنار بزاری؟

میتونی بدون توقف تا نقطه انتهایی برای هدفت بری جلو. به فکر نتیجه نباشی و سعی کنی تو این مدت باقی مونده بهترین خودتو رقم بزنی؟

اینو یادت باشه که اگر فکر میکنی که در عمل کردن و در خط بودن، زحمت و سختی و خطر هستش، پس اینو بدون که داری کاملا اشتباه میکنی و زحمت و دردسر و مشقت و دلهره و دشواری‌های یک جا نشستن و دست روی دست گذاشتن، خیلی خیلی عذاب آورتر هستش. چقدر شده که بخاطر عملکرد ضعیفت خودتو سرزنش کردی؟

چقدر شده که داشتی با خودت کلنجار میرفتی که بخوای از فردا عالی باشی؟

چرا پس اون روز نیومد؟

چرا همش توی گذشته موندی؟

این مهمه که شروع کنی و مطمئن باش آرامشی که در شروع قوی بدست میاری باعث میشه تا انتها عالی پیش بری.

اگر خودت الان تصمیم نگیری که به راه بیفتی و حرکت کنی برای رسیدن به اهدافت، اینو یادت باشه که هیچوقت نمیتونی از این حالت نا امیدی و افسردگی بیرون بیای. پس بلند شو و شروع کن!

دلت میخواد از این کائنات به این بزرگی چقدر سهم داشته باشی؟ هممون بهترین‌ها رو میخوایم ولی واسه رسیدن به بهترین‌ها باید بهترین بشیم.

دقت کن چی میگم “باید بهترین بشیم” نه اینکه از قبل بهترین میبودیم تا به اون خواستمون برسیم. از الان انقدر روزها رو نشمر. انقدر درگیر حاشیه‌ها نشو. تا زمانیکه خودتون تصمیم به راه افتادن نگیری و خودت به این باور نرسی که راه نجات تو در اقدام و عمل کردن هستش، حتی اگر هزاران ساعت بیای و حرفای انگیزشی من مشاور علیرضا افشار رو گوش بدی در روند تو تغییر ایجاد نمیشه.

تغییر از خودت شروع میشه. تو تغییر کن اونوقت بیا از من مشاور برنامه بگیر نه اینکه هنوز با ذهنیت قبل هستی و بخوای باز با ابزارهایی مثل مشاور و سی دی و کتاب و… خودتو سرگرم کنی و در انتها بگی من همه کار کردم ولی نشد!!

این حرف غلطی هستش.

در واقع تو همه کار کردی بجز اون کاری که باید انجام میدادی و اون هم شروع و نترس بودن و پشتکار داشته. تا زمانیکه این مشکل برطرف نشه هیچ کس و هیچ چیزی به تو نمیتونه کمک کنه.

اگر دست به اقدام بزنی حداقلش اینه که با نشستن و دیدن شکستت فرق میکنه.

این تو هستی که تصمیم بگیری کدومو انتخاب میکنی و اینو بدون دست روی دست گذاشتن و تسلیم شدن بدترین اتفاق تو در سال کنکور میتونه باشه چون انگیزه و اعتماد به نفس و شور و شوق رسیدن به هدف رو از بین میبره. پس نزار این اتفاق بیفته. قوی باش و مسئولیت سابق رو به عهده بگیر و کاری که بقیه تو ۱۲ ما میکنن تو بیا و تو مدت کمتر انجام بده.

اگر حس میکنی که دیگه همه چیز برات تموم شده و تو دیگه به هدفت نمیرسی فقط میخوام اینو بدونی که اگر واقعا از تمام وجود شروع بکنی و عالی بری جلو خیلی زود میبینی که تمامی دغدغه هات برطرف میشه.

در حسرت گذشته ماندن چیزی جز از دست دادن امروز نیست. تو فقط یکبار هجده ساله خواهی بود، یکبار سی ساله و یکبار هفتاد ساله. در هر سنی که هستی روزهایی بینظیر را تجربه می کنی چرا که مثل روزهای دیگر فقط یکبار تکرار خواهد شد. هر روز از عمر تو زیباست و لذتهای خودش را دارد به شرط آنکه زندگی کردن را بلد باشی.

میدونم برات سخته

میدونم که تغییر با تمامی قشنگی هاش سخته.. ولی باید این سختی رو به جون بخری…چون اون هدف تو هستش و باید براش تا لحظه ی آخر بجنگی و بهترین خودت باش مطمئنم که خیلی زود شرایط به نفع تو تغییر خواهد کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*